Naar de inhoud

Onafhankelijke keuzehulp

Tweewieler wijzer

Fietsdiefstal per gemeente: de cijfers van het CBS (2025)

Kort antwoord: in 2025 registreerde de politie in Nederland 86.950 fietsdiefstallen, 4,8 per 1.000 inwoners (CBS, voorlopige cijfers). Dat is ongeveer 1% meer dan in 2024 (86.130). Per inwoner wordt de meeste fietsdiefstal geregistreerd in Amsterdam (12,8 per 1.000), Groningen (12,7) en Nijmegen (12,4). Slechts 2,0% van de diefstallen uit 2025 is (tot nu toe) opgehelderd.

Door Lucien · Bijgewerkt 22 oktober 2026 · 5 min lezen

We testen niet zelf: we vergelijken fabrieksspecs, eisen en reviews, met bron en datum (zo kiezen wij).

Waarom deze gids. Bij Lucien thuis staan twee e-bikes, een mountainbike en een kinderfiets. Hoe groot de kans op diefstal is, hangt sterk af van waar je woont. Daarom staan hier de officiële CBS-cijfers voor elke gemeente, zonder eigen schattingen. Over Lucien

Alle cijfers komen uit CBS StatLine, tabel 83651NED ('Geregistreerde diefstallen; diefstallen en verdachten, regio'), gewijzigd op 2 maart 2026. Het gaat om diefstallen die bij de politie zijn geregistreerd, naar de gemeente waar de diefstal is gepleegd. De volgende update (voorlopige cijfers 2026) verschijnt volgens het CBS in maart 2027.

In het kort

  • 86.950 geregistreerde fietsdiefstallen in 2025, tegen 86.130 in 2024 (CBS, voorlopig).
  • Amsterdam alleen al: 11.995 diefstallen, 14% van het landelijke totaal.
  • Opgehelderd: 2,0% (2025) en 2,9% (2024). Dat percentage loopt later nog op, omdat het CBS zaken drie jaar lang bijwerkt.
  • Diefstallen waarvan geen aangifte is gedaan, zitten niet in deze cijfers.
Inhoudtonen
  1. Top 10: meeste fietsdiefstal per 1.000 inwoners
  2. Top 10: meeste fietsdiefstallen in aantallen
  3. Zoek je gemeente: alle gemeenten
  4. Per provincie
  5. Zo lees je deze cijfers
  6. Wat je zelf kunt doen
  7. Cijfers gebruiken of citeren?
  8. Veelgestelde vragen

Top 10: meeste fietsdiefstal per 1.000 inwoners

Het CBS publiceert alleen een cijfer per 1.000 inwoners als dat volgens het CBS een verantwoorde vergelijking tussen gemeenten oplevert. Bij 207 van de 342 gemeenten is dat cijfer daarom leeg (te kleine aantallen of te weinig inwoners); die tellen hier niet mee.

#GemeentePer 1.000 inwoners (2025)Diefstallen 2025Per 1.000 inwoners (2024)
1Amsterdam12,811.99511,6
2Groningen12,73.10511,4
3Nijmegen12,42.34012,0
4Zandvoort12,321510,7
5Utrecht11,44.28010,4
6Delft11,31.24511,8
7Leiden11,11.45010,2
8Haarlem10,31.7309,9
9Eindhoven9,62.38510,7
10Alkmaar8,69757,6

Top 10: meeste fietsdiefstallen in aantallen

#GemeenteDiefstallen 2025Diefstallen 2024VerschilOpgehelderd 2025
1Amsterdam11.99510.785+11%1,6%
2's-Gravenhage (Den Haag)4.7754.760+0%3,1%
3Rotterdam4.7754.700+2%1,3%
4Utrecht4.2803.885+10%1,1%
5Groningen3.1052.790+11%3,0%
6Eindhoven2.3852.645-10%1,6%
7Nijmegen2.3402.240+4%1,2%
8Tilburg1.9201.815+6%1,0%
9Haarlem1.7301.655+5%1,5%
10Leiden1.4501.330+9%1,8%

Zoek je gemeente: alle gemeenten

Typ je gemeente in het zoekveld of klik op een kolomkop om te sorteren. Standaard staan de gemeenten met de meeste diefstallen bovenaan.

342 van 342 gemeenten. Klik op een kolomkop om te sorteren.

Amsterdam11.99512,81,6%10.785+11%
's-Gravenhage (Den Haag)4.7758,43,1%4.760+0%
Rotterdam4.7757,11,3%4.700+2%
Utrecht4.28011,41,1%3.885+10%
Groningen3.10512,73,0%2.790+11%
Eindhoven2.3859,61,6%2.645-10%
Nijmegen2.34012,41,2%2.240+4%
Tilburg1.9208,31,0%1.815+6%
Haarlem1.73010,31,5%1.655+5%
Leiden1.45011,11,8%1.330+9%
Enschede1.3608,41,1%1.320+3%
Delft1.24511,30,9%1.295-4%
Arnhem1.1356,71,9%1.345-16%
Amersfoort1.1306,91,3%920+23%
Breda1.1005,83,6%1.120-2%
Apeldoorn9955,91,8%805+24%
Alkmaar9758,62,3%850+15%
's-Hertogenbosch9605,91,4%920+4%
Zwolle9357,01,8%750+25%
Maastricht7806,22,6%1.015-23%
Leeuwarden7355,73,8%855-14%
Deventer7256,92,2%815-11%
Almere6953,02,9%730-5%
Venlo6356,13,0%675-6%
Zaanstad6253,81,1%485+29%
Oss6156,51,6%690-11%
Dordrecht5954,82,5%520+14%
Gouda5106,72,0%475+7%
Hilversum5105,41,6%485+5%
Ede4904,01,0%625-22%
Hengelo (O.)4905,82,0%480+2%
Alphen aan den Rijn4804,13,3%405+19%
Helmond4805,03,1%590-19%
Hoorn4706,24,1%335+40%
Dijk en Waard4655,11,3%350+33%
Den Helder4658,21,9%375+24%
Katwijk4606,93,0%470-2%
Leidschendam-Voorburg4505,83,3%435+3%
Lelystad4305,13,3%450-4%
Emmen4253,90,7%270+57%
Roosendaal4005,21,5%425-6%
Almelo3855,24,7%530-27%
Assen3855,52,1%430-10%
Bergen op Zoom3855,51,6%400-4%
Haarlemmermeer3802,31,1%410-7%
Amstelveen3753,91,1%480-22%
Schiedam3754,60,8%255+47%
Middelburg (Z.)3707,43,0%335+10%
Zoetermeer3602,82,8%280+29%
Heerlen3403,96,5%410-17%

Bron: CBS StatLine, tabel 83651NED (gemeente van plegen). 2024 en 2025 zijn voorlopige cijfers, afgerond op vijftallen. “–” bij per 1.000 inwoners: CBS publiceert daar geen relatief cijfer omdat de aantallen of de gemeente te klein zijn. Verschil alleen bij minimaal 50 diefstallen in 2024.

Per provincie

ProvincieDiefstallen 2025Per 1.000 inw. 2025Diefstallen 2024Per 1.000 inw. 2024
Noord-Holland21.2307,119.3806,5
Groningen3.5906,03.3155,5
Utrecht7.7505,57.0005,0
Zuid-Holland19.3505,019.3105,0
Noord-Brabant12.1504,612.8304,9
Overijssel4.9004,14.9254,1
Gelderland8.4103,98.7804,1
Zeeland1.3653,51.5453,9
Limburg3.8553,44.5804,0
Flevoland1.3302,91.3853,1
Drenthe1.3652,71.3802,7
Fryslân1.6602,51.7102,6

Zo lees je deze cijfers

  • Geregistreerd, niet alles. Het zijn diefstallen die bij de politie zijn vastgelegd. Doe je geen aangifte, dan telt je fiets niet mee.
  • Gemeente van plegen. Een fiets die bij het station in Utrecht wordt gestolen, telt mee voor Utrecht, ook als de eigenaar in een andere gemeente woont. Gemeenten met grote stations, uitgaansgebieden of veel bezoekers kunnen daardoor per inwoner hoger uitkomen.
  • Voorlopig en afgerond. De cijfers over 2024 en 2025 zijn voorlopig. Het CBS rondt de aantallen af op vijftallen; kleine verschillen zeggen dus weinig.
  • Opgehelderd loopt op. Het CBS voegt drie jaar lang nieuw opgehelderde zaken toe aan het jaar van melden. Het CBS raadt aan naar de trend te kijken in plaats van naar één jaar.
  • Laagste per inwoner. Gemeenten met het laagste gepubliceerde cijfer per 1.000 inwoners in 2025: Renswoude (0,0), Schiermonnikoog (0,0), Nissewaard (1,7), Zeist (1,7), Vijfheerenlanden (1,7).

Wat je zelf kunt doen

  • Twee goede sloten, waarvan één aan een vast object. Bij veel e-bikeverzekeringen moeten ze minimaal ART-2 zijn; zie ART-keurmerk uitgelegd en tweede slot en je verzekering.
  • Een slot dat bij je situatie past: in fietsslot voor je e-bike vergelijken we ringsloten, kettingsloten en vouwsloten met ART-sterren en prijzen.
  • Een tracker helpt om een gestolen fiets terug te vinden; sommige verzekeraars vragen er een bij dure e-bikes. Zie gps-tracker voor je e-bike.
  • Noteer je framenummer en bewaar de aankoopbon en beide sleutels.
  • Toch gestolen? Doe altijd aangifte: dat is nodig voor je verzekering en het telt mee in deze cijfers. Zie fiets gestolen, wat nu?.

Cijfers gebruiken of citeren?

Je mag deze cijfers overnemen met bronvermelding van het CBS; dat staat in de licentie van CBS-open data. Noem dan: 'Bron: CBS StatLine, tabel 83651NED, voorlopige cijfers 2025 (bewerking Tweewielerwijzer)'. Wil je de ruwe cijfers zelf ophalen, dan staan ze in CBS StatLine en in de open-data-API van het CBS. Wij hebben de cijfers op 22-10-2026 opgehaald en niets bijgeschat.

Veelgestelde vragen

Hoeveel fietsen worden er per jaar gestolen in Nederland?

In 2025 registreerde de politie 86.950 fietsdiefstallen (CBS, voorlopig cijfer). In 2024 waren het er 86.130. Diefstallen zonder aangifte zitten daar niet in.

In welke gemeente worden de meeste fietsen gestolen?

In aantallen in Amsterdam: 11.995 in 2025. Per 1.000 inwoners staan Amsterdam (12,8), Groningen (12,7) en Nijmegen (12,4) bovenaan.

Hoeveel gestolen fietsen worden teruggevonden of opgehelderd?

Het CBS meet niet hoeveel fietsen terugkomen, wel hoeveel diefstallen zijn opgehelderd: 2,0% van de in 2025 geregistreerde fietsdiefstallen. Dat percentage loopt nog op, omdat het CBS drie jaar lang nieuw opgehelderde zaken toevoegt.

Waarom staat er bij mijn gemeente geen cijfer per 1.000 inwoners?

Het CBS laat dat cijfer leeg als het delict te weinig voorkomt of de gemeente te klein is voor een verantwoorde vergelijking. Het aantal diefstallen staat er wel.

Wanneer komen de cijfers over 2026?

Volgens het CBS verschijnen de voorlopige cijfers over 2026 in maart 2027. We werken deze pagina dan bij.

Bronnen (4)